Od mala jsem ráda a hodně kreslila. Byla taková doba, že i kdyby člověk chtěl a měl talent, na školu podle vlastního výběru se nedostal. Bylo nás takových v bižuterním učilišti víc. Štěstí bylo, že i mezi politicky uvědomělými učiteli bylo pár špičkových, leč politicky nespolehlivých pedagogů. Vyučila jsem se pasířkou bižuterie.

V době mateřské dovolené jsem jezdila do Prahy na Lidovou konzervatoř na kurzy lidové tvorby. Po absolvování jsem získala osvědčení nejen vyrábět přáníčka a drhanice na prodej, ale i vyučovat lidovou tvorbu. Nejprve jako lektorka kurzů drhání, později kurzů lidové tvorby. Pár let jsem pracovala jako vedoucí dětského výtvarného kroužku. Živila jsem se jako propagační grafička a příležitostná fotografka v Domě kultury.

Mám ráda knížky Marie Kubátové, Krakonošův rok mi nejednou posloužil jako scénář autorských výstav na Humprechtu. Malovaná truhlička pomohla zvládnout smutek z nečekané výpovědi ze zaměstnání: Nebreč, konečně budeš mít dost času dělat to, co umíš, a to jen tak, pro radost.

KORÁLKY

Kdysi si lidé navlékaly korálky z přírodnin a koření. Prý takové korálky odháněly od člověka nepříjemnosti a zlo. Dnes lidé věří, čemu věřit chtějí, ale třeba je štěstí nakažlivé, a když budu šťastná já, budou šťastni i ti kolem.

[nggallery id=4]

PAPÍR

Našla jsem si svůj styl, něco mezi koláží, origami… Pravověrní zastánci české lidové tvorby namítnou, že origami není česká technika, ale když mě, jako malou holku otec učil složit si  papírovou vlašťovku, ani jeden z  nás netušil, že skládáme origami.  

VYSTŘIHOVÁNKY

Už malý človíček, když bere do ruky nůžky a papír, se těší na dobrodružství, které si v příštích  minutách prožije. Někdo si koupí dekoraci do oken, nejlépe umělohmotnou, ať nějaký ten rok vydrží. Jiný se spokojí s oknem umytým a vyleštěným. Další sáhne po šablonách a vystřihovánkách paní Markéty Vránové. A pak je tu ještě jedna skupina, ti sednou a vyrobí si vystřihovánky vlastní.

LÝKO

Šít miniaturní košíčky jsem se naučila v kurzech lidové tvorby v Praze. Později jsem si zkusila ušít jednoduché figurky a tak vznikly betlémky …

FRIVOLITKY a DRHANICE

Vázání uzlíků jednou – jakoby nekonečnou – nití, to jsou frivolitky. Aby se nit při práci nešmodrchala, je navinutá na člunek. Vázáním uzlíků větším množstvím nití vznikají drhanice.

KRESBY a KRESBIČKY

Poslední dobou, i když mě to vadí, toho moc nenakreslím.