… jsou více méně křesťanské svátky, největší svátky v roce. Dnes se většinou Velikonoce smrskly na prodloužený víkend se spoustou jídla. Někde se zlatavými mazanci (symbol slunce), malovanými vajíčky (symbol nového života). Křesťané oslavují Vzkříšení. Kristus byl ukřižován a povstal z mrtvých. I v době pohanské byly Velikonoce svátky radosti. Přežili jsme zimu, nastává nový život. Vrací se slunce, prodlužuje se den.
O Smrtné neděli se utopila slaměná mařena a do vsi si lidé přinesli nové léto.

Slaměná Mařena 

se zachovala jako normální ženská a zachtělo se jí parády. Umluvila chudobnou Fánu, která ji rok co rok strojila, ať jí na rubáš udělá krajkový „kráhel“. Fany připadalo zbytečné, házet do Jizery takovou parádu, ale že byla dobrosrdečná rozhodla se nakonec vyhovět. Jenomže, kde vzít nitě na parádní okruží: „Vokno není víc než nic ve zdi a vidíš tím do nebe,“ řekla bílá kmotra. „Naučím tě lapit nic do sítě. Práznnýho nic má i chudák habaděj. Když mi z lapenejch děr uděláš kráhel, bude to i tvoje bohatství“…. „Vodpáráš z mojí ledový výšiuky na okně nit. Polapíš do nitěnýho voka kus práznoty a velle zas a velle zas, seřadíš díry v maršparádu a máš krajku…. Píše paní Marie Kubátová v Malované truhličce.


V Květnou neděli

bylo třeba uříznout čarovný vrbový proutek, který se dobře hodil člověku, jenž našel vejce černé slepice. Zcela černá slepice, s bílou chocholkou, snáší prý zlatá vejce, ale zanáší je. Jestliže někdo takové vejce najde, má je zahrabat do slámy. Před půlnocí pak je vzít a jít na křižovatku, kdež vejce položí. Má-li nyní člověk dříve řečený vrbový proutek, zamává jím k severu, jihu a východu; sotva tak učiní, hned se objeví duch a vyplní každé přání člověka.


Pomlázkou

upletenou z čerstvých vrbových proutků hospodář vyšlehal chasu, děti aby se jich po celý rok nechytala lenost. Symbolicky „přetáhl“ i vlastní ženu, aby byla čerstvá. Dívky za „pomlazení“ dávaly chlapcům malovaná vajíčka. Možná by se slušelo na velikonoční přáníčka připsat alespoň: šťastné a veselé, pohodové Velikonoce či něco podobného…,To se dříve psalo a malovalo na vajíčko. Přidalo se srdíčko – láska, vlnovka – voda, dlouhý a klidný život, sluníčko – zdraví, kytička, klásek – úroda, zdar… I v době plné techniky může obyčejné velikonoční přání potěšit, a nemusí to být jen přávyrobené u příležitosti slavnostních dní. 

[nggallery id=22]